کمربندهای TLSO و LSO


کمربندهای TLSO به کمربندهایی گفته می شود که متشکل از یک فریم پلاستیکی نسبتا سخت و پوششی از پارچه فوم یا نئوپرن هستند که عموما برای حمایت از ستون فقرات و کاهش نیروهای وارده بر مهره های کمر در مواقعی همچون بعد از عمل های جراحی و شکستگی های مهره های کمر استفاده می شود.

به طور کلی کمربندهای TLSO در موارد زیر کاربرد دارند:

  • مراقبت های بعد از عمل جراحی ستون فقرات
  • مراقبت های بعد از شکستگی مهره های کمر
  • برای کاهش دردهای مزمن کمر
  • محدود کردن زوایای حرکتی بدن برای جلوگیری از وارد شدن نیروهای اضافی

نحوه استفاده :


کمربندهای TLSO و LSO انواع مختلفی دارند که برای کاربردهای مختلف تجویز می شوند. لذا لزوم کسب اطلاعات در مورد نحوه استفاده و مدت زمان استفاده از کمربندهای TLSO و LSO حائز اهمیت است. بهترین پیشنهاد برای این منظور دریافت مشاوره از پزشک ارتز و پروتز می باشد اما در زیر مختصر به نکاتی در این مورد می پردازیم: از کمربندی باید استفاده شود که به طور کامل ناحیه ای که دچار آسیب شده یا عمل جراحی انجام شده است را پوشش دهد. همچنین سطح تماس کمربند کمر باید به نحوی باشد که تا حد ممکن نیروهای وزن وارده به مهره های آسیب دیده را به حداقل برساند. روزهای اوایل بعد از عمل جراحی استفاده از کمربندهای TLSO و LSO به صورت ضروری امری ضروری است اما پس از مدتی و همزمان با ترمیم شکستگی یا ثبات ستون فقرات، استفاده از این کمربند باید کاهش یابد. در این مورد تاکید می شود بدون نظر پزشک ارتز و پروتز اقدامی صورت نگیرد. این کمربندها غالبا امکان شستشو دارند و توصیه می شود چند وقت یک بار شسته شوند. کمربندهای TLSO و LSO مختص هر فرد ساخته می شود و لذا استفاده از یک کمربند برای چند بیمار توصیه نمی شود.

انواع:


کمربندهای TLSO و LSO بسته به کاربرد و یا روش ساخت در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند. از نظر کاربرد چهار نوع کمربند استفاده می شود:
TLSO : این کمربند کل ناحیه پشت را پوشش می دهد. همانطور که از حرف اول این نوع کمربندها برمی آید، بیشتر برای مهره های این قسمت کاربرد دارند.
LSO: این کمربندها برای ناحیه پشت کمر استفاده می شوند.
LO و SO : کمربندهای LO و SO که برای ثبات بخشیدن به مهره های پایین کمر استفاده می شوند که البته کاربرد زیادی ندارند و اغلب موارد کمربندهای TLSO و LSO برای این ناحیه کمر نیز استفاده می شوند.

این کمربندها از نظر روش ساخت و جنس به انواع مختلفی تقسیم می شوند اما رایج ترین مدلی که در حال حاضر استفاده می شود کمربندهایی با فریم های تزریق پلاستیک می باشند که در زیر مشاهده میکنید:

این فریم ها از جنس پلی پروپیلن می باشند که هم از نظر استحکام و هم از نظر انعطاف کیفیت مناسبی دارند. این فریم ها در دو سایز توسط شرکت آرنا طب تولید می شوند و با شرایط ویژه در اختیار همکاران ارتوپد فنی قرار می گیرد. همچنین این کمربندها به صورت کاور شده از جنس کاور نئوپرن موجود است.
کمربندهای LSO کاور نئوپرن
کمربند هایTLSO کاور نئوپرن

تمامی محصولات شرکت آرنا طب با گارانتی بی قید و شرط حداقل شش ماهه به فروش می رسد.

نکته مهم: این کمربندها صرفا به همکاران ارتوپد فنی به فروش می رسد و هر گونه فروش این محصول بدون نظر پزشک ارتز و پروتز اکیدا توصیه نمی شود. و شرکت آرنا طب مسئولیتی در قبال محصولاتی که بدون نظر پزشک ارتز و پروتز به فروش رسیده اند قبول نمی کند.