معلولیت محدودیت نیست


سلامتی هر فرد مساله ی پیش پا افتاده ای نیست که بتوان آن را نادیده گرفت و یا به مراقبت از آن نپرداخت. در زندگی هر فرد قطعا ممکن است که حوادث و اتفاقاتی رخ دهد که باعث از بین رفتن بخشی از سلامت جسمی فرد شود. هدف نهایی پیشرفت علم و تکنولوژی فراهم کردن زندگی آرام و سالم می باشد. یکی از اساسی ترین وحیاتی ترین حوزه هایی که پیشرفت های خوبی را در آن شاهد هستیم، حوزه سلامت می باشد. پزشکان و متخصصان حوزه سلامت همواره در مسیر بهبود تجهیزات و روش های درمانی حرکت می کنند تا اینکه بتوانند روز به روز امید به زندگی در یک جامعه را همواره بالاتر برده و راهی نو برای از کاستن مشکلات مربوط به سلامت پیدا کنند. حوادث و بیماری ها همواره جزئی جدایی ناپذیر از زندگی انسان ها بوده و قطعا بی دلیل و بدون حکمت نمی باشند. اگرچه بیماری ها بخش تلخی از زندگی افراد محسوب می شوند اما امروزه با پیشرفت علم، انسان قادر به درمان و رفع بسیاری از بیماری ها می باشد.
قطع عضو و یا نداشتن عضوی به صورت مادرزادی مساله ای دردناک و ناراحت کننده ای می باشد. این موضوع بر روی روحیه فرد تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت به خصوص اگر که شخصی در اثر حادثه و یا بیماری خاصی ناچار به قطع عضوی از بدن خود شود. اما آن چیزی که حائز اهمیت است، درک و اعتقاد به جمله معروف "معلولیت محدودیت نیست" می باشد.در طول زمان افراد قطع عضو بسیاری به این باور رسیده و در عمل نشان داده اند که معلولیت مانعی در مسیر پیشرفت انسان ها نمی تواند باشد. و به چنان موفقیت های عظیمی دست یافته اند که حتی تصور آن نیز برای انسانهای سالم و فاقد قطع عضو همچنان غیرممکن است.
در وهله اول مساله ی مهمی که فرد به هنگام مواجه با عمل قطع عضو حتما باید به آن توجه کند از دست ندادن روحیه و امیدواری خود است. قطعا مساله سخت و دردناکی است ولی خوب حال که با آن مواجه شده ایم چاره کار چیست؟

چنانچه نیاز به راهنمایی یا مشاوره در این حوزه دارید می توانید همین الان با متخصصین و مشاورین ما در کلینیک آرناطب صحبت کنید، ما در کلینک بزرگ آرناطب در خدمت شما هستیم، تا به شما در این حوزه کمک کنیم.

شماره های تماس 02186094618 یا 09376474375


بهترین راه حل قطع عضو


پروتزها و اعضای مصنوعی، امروزه با تلاش متخصصان این حوزه توانایی حرکتی قابل قبولی را از خود نشان داده و از نظر عملکرد بسیار نزدیک به عضوهای طبیعی شده اند. این اعضا به راحتی می توانند جایگزین عضو قطع شده، شوند و کمک شایانی به توانبخشی دوباره بیمار خواهند کرد.
از عمل های رایج حوزه قطع عضو ویا آمپوتاسیون، عمل های مربوط به اندام تحتانی و مخصوصا بالا و یا پایین زانو می باشد. عوامل متعددی می توانند بر روی از دست دادن عضو طبیعی تاثیر گذار باشند که یکی از شایع ترین آنها در کشورما بیماری دیابت است. پس از انجام قطع عضو و پس از گذشت زمانی حدود 6 ماه که استامپ شکل نهایی خود را یافته و دیگر تورمی در آن ناحیه وجود نداشته باشد، ابتدا از پروتزهای موقت و سپس از پروتزهای ثابت استفاده می شود. در ادامه مطلب سعی شده است که بعضی از مفاهیم مربوط به انواع پروتزهای پا و همچنین نحوه استفاده از آنها و عوامل متاثر بر روی شکل گیری قیمت نهایی به طور خلاصه شرح داده شود تا اینکه بیماران محترم بتوانند نسبت به انتخاب پروتز با آگاهی کامل تصمیم گیری کنند. علاوه بر آن متخصصان و مشاوران گروه تخصصی آرنا طب همه روزه پاسخگوی سوالات بیماران محترم می باشند

انواع پروتز پا


در حالت کلی پروتز های پا به دو دسته پروتزهای بالای زانو و پروتزهای پایین زانو تقسیم می شوند. در پروتزهای بالای زانو مفصل زانو نیز در نظر گرفته می شود و یا به عبارتی در این حالت فرد بخش بیشتری از پای خود را از دست داده و برای بهبود وضعیت حرکتی خود نیازمند این نوع پروتز می باشد. در پروتزهای زیر زانو مفصل زانویی وجود نداشته و بیمار می تواند از زانوی خود بهره ببرد. در مواردی که فرد دچار قطع عضو زیر زانو شده است مدت زمان کمتری نیاز است تا فرد با نحوه راه رفتن به کمک پروتز عادت کند. در قطع عضوهای مربوط به بالای زانو ابتدا بهتر است برای حفظ تعادل و ایستادن کامل بر روی پروتز از عصای کمکی برای مدت زمان کمی استفاده شود. با گذشت زمان و انجام تمرینات فیزیکی و روحی فرد دیگر قادر خواهد بود به راحتی و بدون هیچ گونه مشکلی بر روی پروتز خود ایستاده و راه برود.

از جمله مواردی که تاثیر بسیاری بر روی نحوه راه رفتن فرد می گذارد، نحوه انتخاب پنجه پا می باشد. ساده ترین نوع پنجه پا از نوع ساچ می باشد که در کل هیچ گونه حرکتی نداشته و ثابت است و دارای یک زبانه می باشد. براساس نوع این زبانه پنجه پای ساچ به دونوع زبانه متحرک و زبانه ثابت تقسیم می شود. در پروتز پای ساچ با زبانه منعطف یا متحرک به پنجه ی پا اجازه داده می شود که در اثر وارد آمدن فشار منعطف شده و جاذب مناسبی برای شوک های ایجاد شده می باشد. نوع جدیدتر پنجه ها از نوع کربنی می باشند که حس طبیعی تری نسبت به بقیه انواع پنجه ها به بیمار انتقال می دهند و قابلیت کاری بسیار بالایی دارند. در ادامه به معرفی اجمالی اجزاء پای مصنوعی می پردازیم.

برای پاسخ پرسش های خود درباره قیمت پای مصنوعی و خرید پای مصنوعی با کارشناسان آرناطب صحبت کنید
همین الان گوشی خود را بردارید و به شماره های 02186094618 یا 09376474375 زنگ بزنید.قطعات پروتز پا

همواره در ساخت پروتز ها از تکنینک ها و روش های خاصی استفاده می شود تا اینکه قابلیت حرکتی آنها را تا حد مناسبی به عضو طبیعی نزدیک کنند. گروه تخصصی آرنا طب با بهره گیری از بروز ترین تجهیزات و متخصصین زبده می تواند در زمینه طراحی و ساخت انواع پروتز به بیماران محترم مشاوره دهد تا اینکه با آگاهی کامل بتوانند پروتز مناسب خود را انتخاب کرده واز زندگی پرتحرک خود لذت ببرند. اگرچه طرح های مختلف زیادی برای پروتزهای پا وجود دارد، اما اکثر آنها دارای قطعات مشابه هستند. این قطعات عبارت اند از:
• سوکت که عضو باقیمانده‌ و یا استامپ در آن قرار می‌گیرد.
• سیستم تعلیق، که پروتز را روی عضو قطع شده نگه می دارد
• پا
• پیل پایه
• مچ
• روکشی که برای ایجاد ظاهری زیبا بر روی پروتز استفاده می شود.

مدت زمان لازم جهت رسیدن به ثبات حرکتی

عوامل بسیاری برای رسیدن به شرایط حرکتی ایده آل فرد تاثیرگذار می باشند. ابتدایی ترین آنها داشتن عملی مطلوب و موفق می باشد که در طراحی و ساخت پروتز نهایی نقش مهمی بازی می کند. همچنین نحوه طراحی و انتخاب جنس تجهیزات به کار گرفته شده در نحوه ساخت پروتز پا بسیار مهم می باشد. اگر که دو عامل ذکر شده به درستی و با کیفیت بالایی انجام گیرد عوارض استفاده از پروتز به شدت کاهش یافته و فرد قادر خواهد بود در مدت زمان کمتری با شرایط جدید خود را هماهنگ کرده و به سطح حرکتی بالایی دست یابد. از جمله ویژگی هایی که یک پروتز پای مطلوب می تواند داشته باشد می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• انعطاف پذیری بالا
• استحکام و قدرت تحمل وزن بالا
• سازگار بودن با فیزیک بدنی بیمار
• دارا بودن ظاهری زیبا و مطلوب

پس از تهیه پروتز پای مناسب و سازگار با وضعیت فیزیکی بیمار، نکته ای که بیماران محترم باید در نظر داشته باشند بالابردن روحیه و نیز انجام تمرینات حرکتی ویژه جهت هماهنگی کامل بدن با عضو جدید خود می باشد. قطعا نمی توان انتظار داشت که در مدت زمان بسیار کوتاه به کمک پروتز بتوان به سطح ایده آل حرکتی دست یافت. این مهم نیازمند صبر و حوصله و انجام تمرینات حرکتی مناسب می باشد. برای این منظور در ابتدای کار معمولا پزشکان و متخصصان پروتز های موقت را به بیماران تجویز می کنند تا اینکه ناحیه باقی مانده پس از عمل و یا استامپ به شکل نهایی خود برسد. در این مدت حدودا 4 الی 6 ماهه بیمار با استفاده از این پروتز به یک شکل ثابت حرکتی دست پیدا خواهد کرد. در نهایت پروتز نهایی طراحی شده و در اختیار بیمار قرار می گیرد.

قیمت پروتزهای پا

بسته به کارایی و عملکردی که فرد از پروتز خود انتظار دارد قیمت پروتزها متفاوت خواهد بود. عواملی همچون جنس مواد استفاده شده در ساخت پروتز، نوع پروتز به عنوان مثال بالای زانو و یا زیر زانو، پروتز ثابت و یا موقت، در شکل گیری قیمت نهایی مهم خواهند بود. تیم ارتوپدی فنی آرنا طب با بهره گیری از متخصصین باتجربه و استفاده از موادی با کیفیت و هم تراز با استانداردهای روز دنیا گزینه های مناسبی را بسته به شرایط جسمانی و فیزیکی افراد مختلف معرفی کرده و در کمترین زمان و هزینه ای مناسب در اختیار بیماران محترم قرار می دهد.

برای اطلاع از قیمت پروتز های پا همین الان با شماره 02186094618 یا 09376474375 تماس بگیرید.