افتادگی مچ پا یا دراپ فوت چیست؟


افتادگی پا یا دراپ فوت به عارضه ای گفته می شود که در آن فرد بیمار توانایی بلند کردن مچ پای خود هنگام راه رفتن را نداشته و پنجه پا روی زمین کشیده می شود. این عارضه در نتیجه بیماری هایی همچون ام اس، سکته مغزی، ضربه مغزی، آسیب نخاعی، فلج مغزی و گاها در اثر برخی آسیب های فیزیکی رخ می دهد. اگر از دیدگاه پزشکی به این عارضه نگاه کنیم باید گفت عضلاتی که پنجه پا را از زمین بلند می کنند در واقع (در بیشتر مواقع) سالم هستند و توانایی انقباض ماهیچه ای و بلند کردن پنجه پا را دارند اما عصب هایی این دستور انقباض به این عضلات می دهند آسیب دیده اند یا راه ارتباطی خود با مغز را از دست داده اند در نتیجه دستوری برای انقباض از مغز دریافت نمی کنند.

علائم افتادگی مچ پا


معمولا بیماران برای سهولت در راه رفتن پای خود را از باسن بلند کرده و به جلو می اندازند یا پای خود را از بغل حرکت می دهند تا با افزایش دامنه حرکتی پا از کشیده شدن نوک پا بر روی زمین جلوگیری شود.

روش های درمان افتادگی مچ پا چیست؟


استفاده ازارتزهای مچ پا: ارتز های مچ پا که اصلاحا AFO نامیده می شود ارتزهایی استاتیک می باشند که وزن پنجه پا را به ساق پا منتقل می کنند و از افتادگی پا جلوگیری می کنند.
استفاده از کفش های مخصوص: این کفش ها نیز عملکردی مشابه ارتزها دارند که با ایفای نقش حمایتی از مچ پا راه رفتن فرد بیمار را آسان تر میکنند.
فیزیوتراپی و توانبخشی: اعمال پالس های فیزیوتراپی باعث تحریک مصنوعی عصب ها و جلوگیری از ضعیف تر شدن عضلات می شود.
اما روش درمانی که آرنا طب ارائه می دهد تلفیقی از روش های فوق می باشد در واقع این روش نه تنها به بهبود حرکت بیمار کمک فراوان می کند بلکه همزمان عمل فیزیوتراپی پا را انجام می دهد.
دستگاه نوین و پیشرفته جلوگیری از افتادگی پا یک دستگاه هوشمند می باشد که زیر زانوی بیمار بسته می شود و هنگامی که فرد قدم برمی دارد عضلات پا را منقبض کرده و باعث بالا آمدن پنجه پا در زمان لازم می شود. این دستگاه مجهز به سنسور پایش وضعیت سه بعدی می باشد که در هر لحظه وضعیت سینماتیکی پای بیمار را پایش کرده و دستورات لازم را برای اعمال پالس به عضلات پا می دهد. دستگاه رفع کننده افتادگی پا (دراپ) کاملا کم حجم بوده و زیر لباس قابل استفاده می باشد.

مزایای استفاده از محصول


  1. این دستگاه به صورت کاملا بهینه و هوشمند عضلات را منقبض می کند و باعث بهبود قابل توجه کیفیت راه رفتن بیمار می شود.
  2. حجم کم این محصول و مشخص نبودن آن زیر لباس باعث افزایش اعتماد به نفس بیمار در جامعه می شود.
  3. دستگاه رفع کننده افتادگی پا در واقع همزمان با بهبود کیفیت راه رفتن بیمار، عمل فیزیوتراپی پای بیمار را نیز انجام می دهد و از سستی و تنبلی عضلات جلوگیری می کند.


نصب و نگهداری از محصول


نصب این دستگاه توسط کارشناسان آرنا طب هم در کلینیک های این شرکت در تهران و هم به صورت هوم ویزیت انجام می شود. هزینه نصب و تست این دستگاه رایگان می باشد. این محصول دارای باتری قابل شارژ می باشد و پس از هر بار شارژ به مدت 3 روز قابل استفاده می باشد.

سوالات متداول:

1آیا این محصول برای تمام بیمارانی که افتادگی پا (دراپ فوت) دارند مناسب است؟
بله این محصول قابل استفاده برای تمام سنین و گروه های مختلف می باشد .
2بیمارانی که شهرستان هستند و میخواهند این محصول را استفاده نمایند چگونه باید هماهنگی های لازم را انجام دهند؟
با شماره های شرکت در قسمت تماس با ما تماس بگیرند.