چرا شیمی درمانی باعث ریزش مو می شود؟


ریزش موی سر یکی از عوارض ناخوشایند شیمی درمانی است. یک باور رایج وجود دارد که سرطان باعث ریزش موی بیمار سرطانی می شود اما این گونه نیست. عاملی که باعث ریزش موی سر می شود داروی شیمی درمانی می باشد. وظیفه داروی شیمی درمانی از بین ببردن سلول هایی است که سرعت رشد بالایی نسبت به بقیه سلول ها دارند. گروه اول این سلول ها غده های سرطانی می باشند و گروه دوم فولیکول های موی سر می باشند. در نتیجه فولیکول های موی سر حین شیمی درمانی آسیب می بینند و ریزش مو اتفاق می افتد.

سوال مهمی که مطرح است این است که آیا پس از شیمی درمانی دوباره موهای سر رشد می کند؟ بله پس از چند هفته از آخرین جلسه شیمی درمانی موهای سر شروع به رشد می کنند اما در ده درصد مواقع با توجه به شرایط مختلف موی سر دوباره رشد نمی کند و حتی در بیشتر افرادی که موهایشان رشد می کند کیفیت موهای جدید اصلا قابل مقایسه با موهای جدید نخواهد بود.

روش رایج برای جلوگیری از ریزش مو حین شیمی درمانی، خنک کردن پوست سر تا دمای مشخص حین شیمی درمانی است که امروزه به صورت گسترده مورد استفاده قرار میگیرد. خنک کردن پوست سر باعث انقباض عروق پوست و کاهش متابولیسم پوست سر حین شیمی درمانی شده و از ریزش مو جلوگیری بعمل می آید. در گذشته این روش با استفاده از کیسه های حاوی مواد جامد سرد انجام می شد که در حین شیمی درمانی این کیسه ها چندین بار جابجا می شدند اما امروزه این روش با استفاده از کلاهی موسوم به کلاه خنک کننده پوست سر انجام می شود. این کلاه ها در واقع بخشی از دستگاهی بزرگتر هستند که متشکل از یک واحد خنک کننده می باشد که از طریق لوله های به این کلاه متصل می شوند.

این واحد خنک کننده سیال با دمای زیر صفر تولید کرده و این سیال را در داخل کلاه سیلیکونی به جریان درمی آورد. این روش در حال حاضر درصد موفقیت بین 80 الی 90 درصد را به دست می دهد یعنی 80 الی 90 درصد موهای بیمار حفظ می شود. البته 10 الی 20 درصد ریزش مو که اتفاق می افتد ،به دلیل اینکه فولیکول های مو آسیب کمتری دیده اند، پس از چند هفته موهای سر بیمار با کیفیت موی قدیمی و سرعت بیشتر نسبت به حالتی که از این کلاه استفاده نشده است رشد خواهد کرد. از عوارض جانبی استفاده از این کلاه می توان به سردردهای خفیف اشاره کرد که اغلب این سردردها در حدی نیست که نیاز به استفاده از مسکن ها باشد.
دستگاه جلوگیری از ریزش مو شرکت آرنا طب: این دستگاه مشابه نمونه های خارجی طراحی و ساخته شده است و عملکردی مشابه آن ها دارد. این شرکت از سال 1396 طراحی و ساخت این محصول را شروع کرد و با افتخار موفق به تولید این محصول در اواخر سال 1398 شد. و افتخار دارد با قیمت یک سوم و کیفیتی کاملا مشابه نمونه های خارجی در خدمت بیماران سرطانی کشور باشد.